netka

Myślę, więc jestem, czy jestem, więc myślę?

Myślenie jest nieodłączną częścią życia człowieka. Jest to kwestia znana nam od wieków. Czy jednak myślenie ma wielki wpływ na nasze życie? Czy wszyscy myślimy podobnie? A może nasze myślenie jest od czegoś uzależnione? Wiemy, że to właśnie dzięki myśleniu różnimy się od zwierząt. Czy to czyni nas bardziej ludzkimi? To kwestia sporna… Czasami może wydawać się, że właśnie zwierzęta, istoty, które nie mają umiejętności myślenia jak ludzie, zachowują się bardziej ludzko. Można nagromadzić tu wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, jednak nie na wszystkie pytania można znaleźć definitywną odpowiedź. Można się jednak na chwile zatrzymać i wykorzystać tę rzadką umiejętność, jaką jest myślenie.

“Myślę więc jestem” powiedział kiedyś znany filozof- Kartezjusz, zgodnie z tym stwierdzeniem myślenie jest warunkiem ludzkiej egzystencji. Człowiek nie potrafi go wyłączyć, nawet gdy bardzo się stara, ponieważ uzyskuje wtedy skutek odwrotny od oczekiwanego. Skupia się na tym, aby nie myśleć, w wyniku czego myśli o niemyśleniu.

Seneka w swoich „Myślach” definiuje człowieka jako „… naczynie, które pęka od pierwszego lepszego wstrząsu, od pierwszego lepszego poruszenia”. Filozof ten zauważa, że stabilności ludzkiego życia może zagrozić nie tylko wstrząs odnoszący się do ciała, ale także zachwianie się równowagi emocjonalnej człowieka. Osoby chore psychicznie, których umysł z różnych powodów nie pracuje prawidłowo, nie żyją wśród nas. Są one w pewien sposób odizolowane od środowiska. Jest tak, ponieważ zatraciły one zdolność racjonalnego myślenia. Można więc stwierdzić, że myślenie jest, mimo wszystko niezbędne człowiekowi do egzystencji. Ludzie cierpiący na choroby psychicznie mogą wyglądać i zachowywać się normalnie, jednak bez racjonalnego myślenia nie mogą żyć w pełni. Żyją obok, zamiast wśród nas.

Można traktować myślenie jako wspaniały dar od natury. Jednak nie zawsze musi nim być. Zdarzają się w życiu sytuacje, gdy z powodu cierpienia chcielibyśmy wyłączyć tę umiejętność, choć na chwile. Mimo to dzięki myśleniu możemy korzystać z różnych wynalazków takich jak: samochód, komputer, internet, które ułatwiają nasze życie, bo stworzenie ich zapoczątkowała właśnie myśl. Można też zastanowić się nad tym, czy to nie dzięki tej umiejętności w ogóle istniejemy. Nasz gatunek nie jest wyposażony w szpony, czy kły, a mimo to przetrwaliśmy tysiące lat, narażeni na różne niebezpieczeństwa, np. ataki zwierząt, które dla odmiany w kły wyposażone są. Dzięki umysłowi ludzie zdołali wymyślić rozwiązania, które pozwoliły nam przetrwać do dziś. Na tym jednak nie poprzestali, ucząc się na własnych błędach, próbują wciąż ulepszać swój byt, sprawić by życie było łatwiejsze i przyjemniejsze.

Konstancja Cegłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *