netka

100 lat polskich krat

Ale nie chodzi o nic złego

Bezpieczeństwo publiczne… Policjanci pilnują porządku na ulicach, czasem pomogą, czasem nie zdążą. Strażacy gaszą pożary, przyjeżdżają na telefon. Pogotowie jeździ w tę i z powrotem. Świat – ten mały padół nieszczęść – staje się bezpieczny? Bezpieczeństwo to dużo szersze pojęcie!

W 2018 roku świętujemy nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym roku pełny wiek kończy, owszem, wolność, ale i… Służba Więzienna w Polsce. Jak taka służba funkcjonuje? Jak wpływa to na bezpieczeństwo publiczne?

Warto zastanowić się nad tymi kwestiami tym bardziej, że w murach naszej PWSZ dnia 23 listopada 2018 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Służba Więzienna w systemie bezpieczeństwa publicznego” – forum wymiany wiedzy, wyników badań i doświadczenia. Dowiemy się, czym właściwie jest bezpieczeństwo publiczne, jak szeroko jest rozumiane samo jego pojęcie i jak w zasadzie łączy się to ze Służbą Więzienną. Zostaną przedstawione poglądy o jej pracy. Jak taka instytucja współpracuje z innymi krajami? Będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób pracują międzynarodowe instytucje strzegące praw człowieka i obywatela, ale też – jakie są wizje budowy najbezpieczniejszego społeczeństwa? Może Ty też jakąś masz?

Kim są więźniowie? Jaką pełnią rolę? Jaka jest rola strażników? Zwykły szary człowiek, wszystko, co wie, wie z filmów, z telewizji, czy Internetu. Dostaje informacje niekompletne, pokolorowane kreatywnością, bądź całkowicie zafałszowane, podgrzane teoriami spiskowymi. Jak wygląda więzienie poza taśmą filmową – tego właśnie będzie się można dowiedzieć.

Jak to wszystko funkcjonuje gdzieś daleko? Gdzieś, gdzie nie sięga wzrok? Będzie można porównać naszą polską świadomość z tym, co dzieje się w innych krajach, i to na płaszczyźnie wciąż mało znanej. Konferencja stanie się okazją zarówno do poruszenia kwestii o charakterze ogólnym, jak i aktualnych problemów, ale przede wszystkim stanowić będzie forum wymiany doświadczeń z osobami z Litwy i Czech – to właśnie z nimi polskie Służby Więzienne współpracują od lat.

My z kolei – My, Studenci PWSZ w Elblągu, będziemy mieli okazję być świadkami tej prezentacji i wymiany poglądów, posłuchać o tym, na co zazwyczaj nawet nie patrzymy.

Jeśli ktoś ma ochotę przeczytać więcej, tu jest link:

https://pwsz.elblag.pl/konferencja-sluzba-wiezienna-w-systemie-bezpieczenstwa-publicznego.html

Magda Fedak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *