netka

Pobudka dla uszu

 

Nasz słuch jest jednym ze zmysłów, który najczęściej funkcjonuje podczas zdalnych zajęć. Ciągłe słuchanie wymaga od nas skupienia i po dłuższym czasie zaczynamy czuć zmęczenie, a nasza koncentracja słabnie. Jak możemy taką sytuację poprawić?

Jako studenci, większość swojego czasu poświęcamy nauce siedząc przed monitorem komputera. Zdecydowanie po takiej czynności potrzebujemy przerwy, a zwłaszcza gdy zajmuje to nam wiele godzin. Jednym ze sposobów na umilenie czasu, jest słuchanie muzyki. Brzmi to dość oczywiście, ponieważ wielu z nas jej słucha i się nią interesuje. Jednakże oprócz aspektu jakim jest rozrywka, muzyka sama w sobie ma więcej korzyści. Może być ona pomocna dla naszych uszu, za pomocą których przyswajamy sporo informacji.

Warto pamiętać, żeby wybrać rodzaj muzyki zgodny z naszym nastrojem. Jeśli odczuwamy stres, to słuchanie spokojnych, instrumentalnych melodii sprawi, że całe nasze ciało się odpręży oraz wyciszy. Nie musimy na to przeznaczać dużo czasu, wystarczy parę minut. Warto nawet skorzystać z przerw między zajęciami, które będą odpowiednim momentem. Muzyka pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także obniża poziom dyskomfortu. Dzięki czemu będziemy mieli więcej energii na dalszą pracę, a uszy na pewno będą wdzięczne za taką przerwę. Po prostu będziemy bardziej szczęśliwi

Na dodatek słuchanie muzyki wpływa na naszą koncentrację i wzmacnia pamięć. Niektórzy z nas podczas uczenia się nie lubią ciszy i bardziej wolą jak w tle gra jakaś muzyka. A jaką rolę ma muzyka dla naszych studentów?

– Ogólnie w momencie gdy siedzę przy książkach, zawsze w tle leci muzyka. Raz głośniej a raz tak, że praktycznie jej nie słychać. Słucham dosłownie wszystkiego, a to Eski albo po prostu jakąś zwykłą składankę na You Tube. Muzyka pomaga mi się zrelaksować i nie zwariować przy książkach – tłumaczy Patrycja, studentka pierwszego roku Ekonomii – podatków i rachunkowości w administracji.

– Słucham muzyki podczas nauki i nie ograniczam się do jednego gatunku, ale raczej jest to muzyka elektroniczna. Pomaga mi się skupić i zrelaksować – mówi Patryk, student Ekonomii – media społecznościowe w biznesie.

– Muzyka zajmuje 3/4 mojego dnia. Kiedy sprzątam, gotuję, spaceruję, a nawet wtedy gdy się uczę. Muzyka pozwala mi zebrać myśli, uspokoić emocje, które towarzyszą mi w trudnych momentach, a także motywuje mnie do dalszego działania i spełniania swoich marzeń. Podczas nauki staram się słuchać takich piosenek, które nie dekoncentrują mnie ale powodują, że skupiam się na tym co robię i wykonuje to na 100%. Są to najczęściej spokojne covery, np. zespołu Boyce Avenue. Słucham różnej muzyki, nie mam ulubionego gatunku. Wszystko zależy od dnia i nastroju. Kiedy mam mnóstwo energii, w moich słuchawkach wybrzmiewają hity takie jak “You’re the one that i want” z musicalu Grease lub “I wanna dance with somebody” Whitney Houston – wyznaje Zosia, studentka pierwszego roku Filologii polskiej – dziennikarstwo i nowe media.

 

 

Odpowiedź do artykułu “Pobudka dla uszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *